Теорія корозії

Термін служби автомобіля значною мірою визначається протикорозійною стійкістю його кузова, який найчастіше стає непридатним швидше, ніж інші агрегати.

Що таке корозія (автомобіля)? «У народі» корозією називають появу іржі на поверхні металу. Які основні механізми появи іржі?

Корозія заліза здійснюється, якщо є принаймні дві складові електроліт, з яким межує залізо, і інший провідник, що також межує з електролітом. Електролітом у звичайних умовах є дощова вода, атмосферна волога, сніг, дорожній бруд. Другим, по відношенню до кузова автомобіля провідником найчастіше є поверхня землі, атмосфера, якийсь інший зовнішній провідник, розташований поблизу автомобіля. Два провідники (які в даному випадку називаються електродами), занурені в електроліт, утворюють гальванічний елемент. Основна властивість гальванічного елемента полягає в тому, що якщо електроди виконані з різних металів, такий елемент є джерелом напруги. Таким чином, залізо у поєднанні з водою і менш активним металом переходить у гідроокис заліза (корозія), яка в побуті і називається іржею.

           На збільшення швидкості перебігу корозії впливають наступні фактори:

  • !МЕТАЛ, З ЯКОГО ВИГОТОВЛЕНО АВТОМОБІЛЬ:

     Дуже стійким до корозії є метал, у складі якого є матеріали, що легують. Ці легуючі матеріали уповільнюють процес окиснення металу. Автомобільний сталевий лист із високим рівнем вмісту легуючих матеріалів дуже дорогий. У гонитві за зниженням ціни на автомобілі багато виробників використовують сталевий лист з низьким вмістом легуючих матеріалів. Вкладати гроші в якість самого металу для того, щоб підвищити антикорозійну стійкість, невигідно. Особливо це властиво виробникам вітчизняних, російських та китайських автомобілів. Як приклад наведемо таке порівняння: авто марки OPEL іржавітиме навіть у сухому місці; на відміну від нього, про машини виробництва автоконцернів BMW, VW чи Mercedes, такого не скажеш.

Ось він оцинкований кузов через п’ять років без антикоррозійної обробки!

!КЛІМАТИЧНІ УМОВИ, У ЯКИХ ЕКСПЛУАТУЄТЬСЯ АВТОМОБІЛЬ

Швидкість перебігу корозії збільшується при зростанні вологості та температури, що дуже актуально в нашому регіоні під час сезону осінь-зима. Частота та величина перепадів температури теж не останній фактор, який слід враховувати. Практично всім відомо, що таке конденсат і як він може утворитися: при в’їзді з вулиці в тепле місце (гараж і т. д.), в недоступних місцях кузова через температурні режими всередині кузова і в гаражі випадає конденсат. Близько 20 відсотків припадає на те, що конденсат може витекти через спеціально зроблені отвори в порогах і «кишенях крил», якщо вони звичайно не забиті чимось типу сміття. Решта ж 80 відсотків припадає на те, що конденсат залишиться там же, де і утворився, і поступово накопичуючись, виробляє корозію.

!ТЕХНОГЕННІ УМОВИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ

Дорожня сіль, а вірніше – іони хлору, так само як і домішки промислових викидів, що є актуальним для міста Запоріжжя, є потужним прискорювачем корозії. Якщо врахувати, що в зимовий період дороги нашого міста регулярно обробляються тими чи іншими реагентами на основі різних солей, то можна зрозуміти, чому така актуальна проблема антикорозійної обробки та захисту автомобілів. Ще одним фактором, який впливає на появу корозії, є якість дорожнього покриття. При частій їзді по розбитій дорозі в днище і пороги машини потрапляють дрібні камені та інше сміття. Через це відбувається руйнування захисного шару машини, що складається з фарби та ґрунтовки.

!ШТУЧНІ КОНЦЕНТРАТОРИ КОРОЗІЇ

Як них найчастіше виявляються спойлери, молдинги, обважування та інші навісні частини, при встановленні яких на авто обов’язково відбувається порушення повноти та цілісності захисного шару. Різного роду автоприкраси завжди накопичують бруд і дрібне сміття в місцях скріплення їх із кузовом, збільшуючи цим кількість місць іржавлення. Встановлення додаткових утеплювачів та шумоізоляції, крім позитивного ефекту, дають і побічні явища – збирають і концетрують вологу.

!ЗМІНА СТРУКТУРИ МЕТАЛУ

Після кузовного ремонту — жерстяних робіт, «рихтування», зварювання тощо, починається прискорена корозія кузовів будь-яких автомобілів. Зовнішній вигляд можна повернути, а ось колишню стійкість металу — не можна. Це пов’язано зі зміною структури металу, при проведенні зварювальних і рихтувальних робіт, а також з неминучим, хоча б короткочасним, контакту відкритого металу з атмосферою.

! ЯКІСТЬ МЕТАЛУ І ЗАВОДСЬКОГО фарбування

Якщо Ви помітили на лакофарбовому покритті свого автомобіля такий дефект, як «бульбашки» (фарба, що здулася), то це може свідчити про такі проблеми:

— процес корозії увійшов до активної фази. Причиною цього може бути спочатку невисока якість металу і заводського фарбування;

— неякісне ремонтне забарвлення (якщо воно мало місце звичайно).

Останнім часом ми зіткнулися з тим, що практично кожен другий автомобіль, що приїжджає на антикорозійну обробку, має такі дефекти лакофарбового покриття. Усі «бульбашки» необхідно зачистити до «голого» металу, як це передбачено технологією антикорозійної обробки, інакше ефект від цієї процедури значно знизиться. Якщо ж у погоні за естетичним виглядом Ви відмовитеся від зачистки, то на місці утворення «бульбашок» рано чи пізно утворюються наскрізні дірки. А вони лікуються лише «хірургічним» шляхом. Тобто знадобиться проведення зварювальних робіт і навіть накладення «латок».

! ОТ ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ ВСЕРЕДИНІ ШАХТИ ПОРОГУ АВТОМОБІЛЯ, ЯКИЙ НЕ ПРОШОВ АНТИКОРОЗІЙНУ ОБРОБКУ

КІЛЬКА ПРОСТИХ ПОРАД АВТОМОБІЛІСТАМ

А тепер дамо кілька цінних порад водіям, які хочуть захистити свого «залізного коня».

Кожен власник машини хоче, щоби його авто завжди було чистим, і іноді, особливо взимку, миє його гарячою водою. Так у жодному разі не можна чинити. При попаданні на кузов гарячої води поверхневий шар фарби або лаку нагрівається (нехай і в невеликій кількості). У взаємодії з нижчою температурою, яку має нижній шар кузова, відбувається температурний перепад, а потім утворюються мікротріщини та відшарування фарби.

Більшість автовласників вважає, що чим товщі завдано захисного шару (віск, бітум, гарматне сало) тим краще. Вони дуже помиляються. Справа в тому, що від товщини захисного шару не залежить практично нічого, а від тріщин, відколів, відлипання від металу та пошкоджень залежить дуже багато, чи мало не все. При нанесеному товстому шарі захисного матеріалу відбувається його відшарування та провисання під своєю вагою.

Напевно, Ви бачили на деяких машинах ланцюжки, які постійно волочаться по землі. Це не громовідводи, як деякі вважають, а той самий катодний захист автомобіля. Якщо Ви встановите на свій автомобіль такий «громовідвід», то покращіть корозійний захист кузова свого автомобіля.

 Для покращення корозійного захисту кузова автомобіля необхідно хоча б двічі на рік мити днище автомобіля та арки коліс. Це більш практична процедура, ніж естетична. Змиваючи бруд під великим тиском води, Ви змиваєте відкладення солей. Особливо це актуально після повернення з моря.

 Ну і звістно необхідно обробити кузов Вашего автомобіля антикорозійним матеріалом.